Vše, co potřebujete vědět o projekčních barvách a nátěrech

Projekční barva je speciální typ nátěru určený k proměně obyčejné stěny (nebo jiného povrchu) na vysoce kvalitní projekční plátno pro použití s libovolným videoprojektorem. Díky projekčním barvám můžete jakoukoli vnitřní nebo venkovní stěnu proměnit na projekční plochu bez nutnosti kupovat tradiční projekční plátno, které vás vyjde dráž, a často se jedná o poměrně velkou a těžkou věc vyžadující odbornou instalaci.

Od venkovních filmových večerů až po kvalitní video prezentace v kanceláři, projekční nátěry nabízí širokou škálu využití v různých situacích. Nabízíme různorodou škálu barev přímo ušitých na míru pro různé situace a světelné podmínky.

Pojďme se podívat na různé typy projekčních barev, jejich klíčové vlastnosti a ideální podmínky pro jejich použití. Věřím, že po přečtení tohoto článku budete schopni si vybrat správný produkt pro vaši projekci.

 

Dlouholeté zkušenosti, profesionální produkty

Popisovatelným a projekčním nátěrům se věnujeme od roku 2009, máme tisíce různých realizací a projektů. Na naše produkty dáváme záruku 10 let a rádi vám poradíme s výběrem. Neváhejte se na nás obrátit!

Klíčové vlastnosti projekčních barev

Projekční barva mění vlastnosti zdi nebo jiného hladkého povrchu tak, aby byl vhodný pro projekci a promítání. Schopnost povrchu odrážet promítaný obraz se měří na základě řady technických faktorů.

1) Gain value

"Gain value" je poměr světla odraženého projekčním plátnem (v našem případě povrchu natřeného projekčním nátěrem) a světla odraženého standardním bílým matným povrchem při měření z určitého úhlu. Pokud je tedy při úhlu pohledu 90 stupňů hodnota "Gain value" 1.1, znamená to, že daný povrch odráží o 10 % více světla než standardní bílý matný povrch.

Vyšší hodnota parametru "Gain value" zajišťuje, že projekční plátno (v našem případě povrch natřený projekčním nátěrem) zobrazuje jasnější obraz a je vhodné do podmínek s vysokým okolním světlem. Například hodnota parametru "Gain value" našeho venkovního projekčního nátěru  je 1.25. To znamená, že odráží o 25 % více světla než standardní bílý povrch a je tedy vhodný i pro použití ve dne. Doporučujeme používat pro projekci začínající později odpoledne, směrem k západu slunce, kdy už okolní světlo není tak silné.

Na druhou stranu projekční nátěry určené do tmavších místností by měly mít nižší hodnotu parametru "Gain value", aby obraz nebyl příliš jasný nebo nepostrádal kontrast. Například náš černý projekční nátěr má hodnotu parametru "Gain value" 0.2. Je speciálně navržen pro projekci s vysokým kontrastem v tmavých místnostech.

2) Vhodné světelné podmínky

Jak jsme si již vysvětlili, když jsme hovořili o "Gain value", ne každý projekční nátěr je vhodný pro každou situaci. Světlá bílá projekční barva nemusí být nejlepší volbou pro tmavou místnost, protože obraz může být příliš světlý nebo vybledlý. Na druhou stranu obraz promítaný na tmavě šedou projekční barvu bude ve středně až vysoce osvětleném prostředí jen stěží viditelný.

Okolním světlem se rozumí jakýkoli jiný zdroj světla než světlo z projektoru promítané na plátno (v našem případě povrchu natřeného projekčním nátěrem). Lze jej rozdělit na nízké, střední a vysoké - čím vyšší je množství okolního světla, tím vyšší je požadovaná hodnota parametru "Gain value" pro co nejkvalitnější projekci.

3) Matná vs lesklá plocha

Lesk se měří v "Gloss Units" (GU) na stupnici od 0 GU do 100 GU. 0 GU představuje dokonale matný povrch a 100 GU představuje dokonale odrazivý standardní povrch z černého skla.

Matný povrch pohlcuje více světla, čímž vytváří lepší kontrast mezi bílým světlem z projektoru a tmavšími barvami. Například náš Ultra kontrastní tmavě šedý projekční nátěr vytváří povrch s 6 GU a "Gain value" 0.32 pro maximální kontrast mezi světlejšími a tmavšími částmi promítaného obrazu.

4) Pohlcování zvuku

Každý povrch má svoji zvukovou pohltivost, která je vyjádřena koeficientem absorpce zvuku. V ideálním případě by projekční nátěr neměl nijak měnit koeficient absorpce zvuku daného povrchu.

Všechny naše projekční nátěry jsou testovány, aby neměly žádný vliv na koeficient absorpce zvuku povrchu. Je to velice důležitá vlastnost, protože do optimalizace akustiky místnosti nebo sálu je vloženo mnoho práce a nikdo nechce, aby byla narušena použitím barvy.

5) Bezpečnost a nezávadnost 

Přítomnost toxických chemikálií v barvách je poměrně běžná. Proto je velmi důležité vybírat barvy, které jsou ekologicky šetrné a certifikované jako bezpečné k použití. Chytrá zeď zcela transparentně informuje o složení našich projekčních nátěrů a o certifikátech, které získaly

Všechny naše projekční nátěry splňují veškeré bezpečnostní a kvalitativní normy v USA i v EU. Barvy neobsahují rozpouštědla, PFOA, PFOS a izokyanity. Obsah VOC (těkavých organických látek) je nižší než 0,09 %, což je v rámci doporučených limitů.

Potřebujete poradit s výběrem projekční barvy pro váš projekt?

Napište nám nebo nám zavolejte. Rádi poradíme!

E-mail: info@chytrazed.cz

Tel.: +420 731 444 250

Ozve se vám Andrea, Daniela nebo Matúš. Jsme tu pro vás.

Často kladené otázky o projekčních nátěrech (FAQ)

Je možné projekční nátěr použít na jakýkoliv povrch?

Pokud je povrch hladký, můžete na něj aplikovat projekční barvu. Pokud není, doporučujeme povrch před aplikací projekčního nátěru co nejvíce vyhladit. Hladkost povrchu je důležitá pro dosažení co nejkvalitnější projekce.

Mohu použít jakýkoli typ projektoru pokud mám zeď (nebo jiný povrch) natřenou projekčním nátěrem?

Ano, je možné použít jakýkoliv projektor, který má světelný výkon (tok) alespoň 1500 lumenů (ideálně více) pro použití s bílým projekčním nátěrem při mírném okolním světle. 
Pro tmavší vysokokontrastní nátěry, nebo černé, venkovní a podlahové nátěry, doporučujeme min. hodnotu výkonu projektoru 2500 lumenů (ideálně více).

 

Jak správně připravit povrch před nanesením projekčního nátěru?

Jednotlivé kroky přípravy povrchu pro aplikaci projekční barvy se liší v závislosti na povaze a stavu povrchu.

Pokud se například chystáte nanést projekční nátěr na stěnu v interiéru, která byla nedávno vymalována, stačí stěnu lehce přebrousit, aby byla hladká. Pokud však stěna není natřená nebo se barva odlupuje, budete muset starou barvu ze stěny seškrábat, obrousit, nanést dvě vrstvy bílého základního nátěru a nechat zaschnout před nanesením projekční barvy.

Pro každý výrobek máme podrobné návody k použití (včetně video návodu).

 

Dodává se projekční nátěr v různých barvách nebo povrchových úpravách?

Projekční nátěry se obvykle dodávají v bílé barvě a různých odstínech šedé. Nicméně v našem portfoliu projekčních nátěrů najdete i průhlednou projekční barvu, díky které můžete proměnit stěnu jakékoliv barvy na projekční plátno.

Mohu aplikovat projekční nátěr na texturovaný povrch?

Doporučuje se neaplikovat projekční nátěr na texturovaný povrch, protože ten může rozptylovat světlo, což vede k zrnitému a zkreslenému obrazu.

Kolik vrstev projekčního nátěry je nutné nanést pro dosažení nejlepších výsledků?

Měli byste aplikovat 2 vrstvy projekční barvy s odstupem 2-4 hodiny mezi nátěry.

Jak čistit a udržovat povrch natřený projekčním nátěrem?

Zeď  (nebo jiný povrch) natřenou projekčním nátěrem můžete čistit vlhkým hadříkem, ale bez použití čisticích prostředků.

K čištění podlahy natřené podlahovým projekčním nátěrem můžete použít jemný čisticí prostředek.

Projekční barva není plně odolná proti dotyku rukou - mastnota rukou může barvu postupem času mírně rozpustit, čímž se snižuje její výkon a životnost. 
Toto neplatí pro interaktivní projekční nátěr! Ten byl vyvinut speciálně pro uživatele, kteří chtějí vytvořit interaktivní projekční plátno, a pro použití s dotykovými projektory.

Existují nějaké alternativy k projekčnímu nátěr pro vytvoření profesionální projekční plochy?

Ano, můžete vyzkoušet naše projekční tapety a vytvořit tak promítací stěnu bez použití projekčních nátěrů.

Jsou vaše projekční nátěry vhodné pro komerční použití?

ANO!

Všechny naše produkty jsou speciálně navržené pro použití v komerčním prostředí, pro profesionální použití.

Projekční barvou můžete proměnit běžnou stěnu v kanceláři nebo zasedačce v projekční plochu (pokud chcete zachovat jednotnost barev v kanceláři, použijte průhledný projekční nátěr). Vaši zeď pak můžete použít pro prezentace, prohlížení marketingových videí a reklam nebo pro další i mimopracovní aktivity.

Projekční nátěry jsou vhodné i pro profesionální použití v kinech, v herních studiích nebo při různých gamingových aktivitách.

Jak dlouho trvá než projekční nátěr zaschne a je plně připraven k používání?

Barva zaschne do 4 hodin a k plnému použití je připravena během 24 hodin.

Mohu projekční nátěr použít i ve venkovním prostředí, např. pro venkovní kino?

V naší nabídce najdete i venkovní projekční nátěr speciálně navržený pro venkovní akce. Barva je odolná vůči povětrnostním vlivům a je schopna vytvářet vysoce kvalitní obraz i ve dne.

Potřebujete poradit s výběrem projekční barvy pro váš projekt?

Napište nám nebo nám zavolejte. Rádi poradíme!

E-mail: info@chytrazed.cz

Tel.: +420 731 444 250

Ozve se vám Andrea, Daniela nebo Matúš. Jsme tu pro vás.